19 kwietnia 2024

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Dowiedz się, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla wielu osób ślub jest wyjątkowo ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych na zawsze, a oznaką ich lojalności, uczucia i oddania są obrączki.

Obrączki – element sakramentu zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później, o czym jednak mało osób wie. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy jak wyjeżdżali na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Irlandii albo w Turcji, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz poszukują obrączek razem, niemniej jednak tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś z mosiądzu, teraz z platyny i złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej skromnym designem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub mosiądz), które uosabiały potęgę uczucia. Dziś do ich stworzenia stosuje się przeważnie platynę i złoto, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one również w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla nowożeńców cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]