26 lutego 2024

Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Więcej informacji o mistycznym topazie

Niepowtarzalny blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od dawna cieszy się wielkim zainteresowaniem miłośników biżuterii. Mimo że na początku łatwo pomylić się, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne walory są skutkiem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego kolor?

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, jakim jest pokryty. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień przybiera fioletowy kolor, błękitny z kolei jest efektem rozgrzania topazu bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre skutki daje stosowanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub na Dalekim Wschodzie.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda również na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się również mnogość kolorów, dzięki której łatwiej możemy dobrać biżuterię do konkretnego stroju.