19 kwietnia 2024

Dźwigary – gdzie się je stosuje?

Sprawdź, gdzie zamówić dźwigar.

Szalunki to konstrukcje potrzebne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest modelowanie właściwego kształtu ścian wylewanych z kompozytu oraz przygotowanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki okazują się też niezastąpione przy formowaniu sufitów – w takim przypadku ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego obiektu. Dźwigary sprawiają, że sklepienie nie zapada się zaraz po wylaniu i może stężeć. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Jak można je kupić?

Z jakich materiałów produkowane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na znaczne, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. Z tej przyczyny jego najważniejszą cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość wykonania oraz rodzaj użytych do tego surowców. Muszą one być rzetelnie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem odporności na znaczne naciski. Najlepszym materiałem jest lite drewno takich drzew jak olcha, topola, buk i sosna. Ogromnie ważne jest też odpowiednie pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wody, klejów i innych płynnych chemikaliów używanych na budowie – a więc substancji, które często niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które na co dzień parają się wznoszeniem wielopoziomowych obiektów dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup oraz przechowywanie wiąże się jednakże z pewnymi kosztami. Na szczęście firmy, które rzadko podejmują się zamówień tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych elementów konstrukcji szalunkowych.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]