5 grudnia 2023

Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Chcesz nabyć sklejkę Peri? Zobacz tutaj

Deski szalunkowe to istotny moduł instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednak najczęściej wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić domy z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. W związku z tym obecnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – przeważnie z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]