26 lutego 2024

Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, skieruj się tu.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jak mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, którą można użytkować powtórnie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większość wykonawców i inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, metalu lub sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 materiały. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję spajają łączniki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe, belki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Podmioty często zajmujące się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt oraz ekip, które zazwyczaj oferują inne usługi. Nabycie wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłoby zupełnie nieopłacalne . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]