5 grudnia 2023

Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/, aby otrzymać informacje o korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy trzydziestego roku życia

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, jest jednakże słabo ukrwiona. Około trzeciej dekady życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która, według niektórych teorii, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, czasem występuje także podwójne widzenie. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie dolegliwość jest adiustowana z użyciem okularów lub soczewek kontaktowych, z czasem jednakże potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – efektywne metody

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą wielu zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Świetne rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie niezborności czy też krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem wyeliminuje wadę wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]