19 kwietnia 2024

Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie zaś, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu stomatolog jest w stanie dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami dentysty, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie kuracji i polepszenie samopoczucia leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie zawsze będzie ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, powinniśmy udać się do dentysty posługującego się odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.