28 września 2023

Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

Jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących bólu pleców, skieruj się tu

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami powoli zaczyna być codziennością dla dużego odsetka społeczeństwa. Dziś nie jest to już przypadłość, której doświadczają tylko starsi ludzie. Praca biurowa skorelowana z małą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego typu doświadczają też młodsi ludzie.

Ból pleców to nie tylko wynik urazów

Ból pleców może mieć szereg przyczyn. Jego pojawienie się np. w odcinku piersiowym częstokroć związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też dawać sygnały o powstawaniu zmian reumatycznych bądź chorób organów wewnętrznych, dlatego jego leczenie inicjuje się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek oraz ból kręgosłupa lędźwiowego częstokroć jest konsekwencją nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni bądź więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego zazwyczaj z przenoszenia obiektów o znacznej masie lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, gdyż zanika po odpoczynku, jednakże może on być oznaką rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Naturalnie ból kręgosłupa bywa też objawem różnych stanów zapalnych bądź urazów często tak drobnych, że wracamy do nich pamięcią dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.

Ból kręgosłupa – jak mu zapobiegać?

Bólu kręgosłupa nie można lekceważyć i należy jak najszybciej umówić się na konsultację z lekarzem. Określi on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, po czym wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który ustali efektywną formę terapii. Nie warto jednak czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup należy dbać od wczesnego wieku, nawet gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. Z tego też powodu specjaliści rekomendują dbanie o właściwą wagę, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy biurku oraz regularne ćwiczenia. Napięte mięśnie karku czy pleców można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy użyciu aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami stymuluje cyrkulację krwi i limfy, jak również wzmacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy.

Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]