28 września 2023

Symptomy wskazujące na pojawienie się blizn rogówkowych i jak je leczyć?

Dalsze informacje o usuwaniu blizn rogówkowych.

Oko jest wrażliwą częścią ciała i łatwo można je uszkodzić. Na skutek rozmaitych urazów mechanicznych czy zapaleń na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem usunąć, korzystając z laserowej korekty wzroku.

Blizny rogówki – jakie generują skutki?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je zabezpiecza, a zarazem kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie plastyczna i chociaż z reguły drobne jej otarcia wygajają się samoistnie, często powstają zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieuwagi. Co jest przyczyną pojawienia się blizn na rogówce? Są one przeważnie skutkiem przeróżnych chorób (przykładowo półpaśca), dostania się do oka ciała obcego albo urazów np. zadrapania, skaleczenia oraz oparzenia. Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się też w efekcie nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn na rogówce świadczy kilka innych objawów, jak przykładowo zaczerwienienie oczu, wrażenie swędzenia gałki ocznej czy wrażliwość na światło, toteż jeśli ich doświadczasz warto czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie drobiazgowego badania ustali on pozycję, wielkość oraz głębokość blizn, a także poinformuje o metodach ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn rogówkowych

Najpopularniejszą współcześnie procedurą likwidacji blizn na rogówce jest PTK – zabieg realizowany w większości klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, słuchać się dokładnie poleceń lekarza i terminowo pojawiać się na kontroli zgodnie z planem.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]