Więcej informacji o leczeniu presbiopii uzyskasz tu.
Presbiopia, inaczej starczowzroczność, to jeden z często występujących procesów wynikających ze starzenia się organizmu. Jej przejawem jest pogorszenie widzenia w bliży, co właściwie ogranicza możliwość czytania książek, użycia smartfona i komputera, rozwiązywania krzyżówek oraz realizowania wielu prostych czynności. Starczowzroczność jest konsekwencją zaburzenia zdolności oka do akomodacji albo jej kompletnej straty. Metodą na poradzenie sobie z tym problemem może być noszenie szkieł korekcyjnych, aczkolwiek wywołuje to sporo komplikacji. Soczewki do bliży utrudniają dostrzeganie dali, okulary progresywne są na ogół drogie, a modele dwuogniskowe nie zawsze są wygodne. Lepszym wyjściem może być tym samym pozbycie się presbiopii w wyniku zabiegu.
Korekcja starczowzroczności. Dlaczego jest potrzebna?
Jak już nadmieniliśmy, leczenie presbiopii umożliwia uchronienie się od licznych problemów przy wykonywaniu powszednich, najłatwiejszych aktywności. Osoby mający to schorzenie (należy podkreślić, że nieraz pierwsze symptomy starczowzroczności pojawiają się zaraz ukończeniu 40 roku życia) mają problemy z pisaniem czy korzystaniem z laptopa, jak również przemieszczaniem się komunikacją publiczną (kłopoty ze sprawdzeniem planów jazdy) bądź robieniem zakupów (w gruncie rzeczy uniemożliwia odczytanie ceny artykułu). Ponadto, przeciwnie do miopii, presbiopia nie jest rekompensowana przez zdolność ostrzejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie szkieł korekcyjnych okazuje się dla chorego niewygodne. Trzeba też pamiętać, iż wada ta się nieustannie zwiększa, a każde następujące 2 lata lata przynoszą z reguły pogorszenie widzenia o około 0,25 dioptrii.
Korekcja starczowzroczności – jakie sposoby są możliwe?
Oprócz korekty przy użyciu szkieł korekcyjnych, rekomendowane jest również leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują nieodzowność korzystania ze szkieł korekcyjnych. Techniki takie jak PRESBYMAX® są też rozwiązaniem, żeby w trakcie pojedynczego zabiegu w pełni usunąć wadę w obu oczach.
Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
BKL-EV – ein Gesundheitsblog für alle
Kontuzje biegaczy – jak zapobiegać najczęstszym urazom?
Co trzeba wiedzieć o położniku