Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe składające się głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się tego poniżej.
Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania
Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, dlatego zawsze pojawia się drobna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne części jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na czasochłonne pomiary i testy różnych układów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego albo długiego okresu pracy, jak również do znacznych, średnich albo lekkich obciążeń.
W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Wykorzystanie i rodzaje motoreduktorów
Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem kilku wariantów silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).
Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, spedycja czy przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne, dachy ruchome albo wertykulatory. Duże spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, że liczbę możliwych kombinacji, które dzisiaj oferują cenieni producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, ale zasadniczo w milionach.
Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Jak działa nadajnik optyczny?
Motoreduktory, serwonapędy, silniki DC i BLDC – poznaj ich dostawcę
Historia automatów vendingowych