28 września 2023
węzeł optyczny

Węzeł optyczny w sieciach światłowodowych

Dzisiejsze instalacji telekomunikacyjne prawie zawsze wykonuje się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – szybkości przekazu danych oraz niewielkich zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie mogłyby istnieć bez odpowiednich podzespołów pozwalających na przekaz informacji i ich kodowanie. By wykonać tego typu sieć niezbędne są takie elementy jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – pozwalają bowiem na zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i tym samym zapewnienie usług krańcowym abonentom. Jak jednak działają? Jakie zalety musi wykazywać dobry węzeł optyczny?

Jak funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Warto przy tym nadmienić, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim najczęściej pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż jednego GHz. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest również odpowiednia obudowa, chroniąca delikatne podzespoły w środku urządzenia przed pyłem, wodą i pozostałymi czynnikami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, świadczą określone cechy. Najważniejsze jest pasmo pracy węzła i siła sygnału – od tego zależy wszak liczba ostatecznych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Oprócz tego należy sprawdzić pobór energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy serwisowaniu instalacji, warto także zwrócić uwagę na metody kalibracji węzła – dobrze, jeśli pozwala na zdalną korekcję ustawień.

Nasza lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]