Są różne możliwości, by zapewnić ogrzewanie w budynku. Najczęściej jest to instalacja z piecem i grzejnikami. Wówczas potrzebne jest paliwo. Czy każdy właściciel budynku powinien wybrać taką opcję? To zależy od różnych czynników. Wyróżnia się jednak trzy najważniejsze kryteria, o których należy pamiętać.
Jak łatwo ogrzewa się budynek?
To zagadnienie dla wielu może być nawet ważniejsze niż koszty. Co nie znaczy, że one nie mają znaczenia, priorytety jednak bywają różne. Najlepiej gdyby ogrzewanie było bezobsługowe To możliwe, nawet jak ktoś wybiera tradycyjne sposoby ogrzewania. Kocioł na olej opałowy jest niemal bezobsługowy. Decydując się na zakup oleju, może wybierać paliwo od dowolnego dostawcy, czyli wyszukiwać najatrakcyjniejszych ofert. Może kupować je w dowolnym czasie i magazynować. Niezbędne informacje o oleju opałowym znajdziesz w artykule:”Podstawowe informacje o oleju opałowym”.
Jak wysokie koszty ogrzewania budynku?
To kolejne bardzo ważne kryterium. Najtańszą możliwością jest pompa ciepła. Trzeba jednak dużo zapłacić za to urządzenie. Analizując różne sposoby ogrzewania pod kątem ceny za energię, trzeba spojrzeć na problem całościowo. Paliwo to jedno z kryteriów wpływających na koszty. Budynek powinien mieć prawidłową izolację. Wtedy ceny za energię cieplną są niższe. Olej opałowy jest jednym z droższych paliw, ale w dobrze izolowanym budynku koszty nie muszą być wysokie. Ktoś może uznać, że komfort obsługi pieca rekompensuje nieco wysokość rachunków. Istotne znaczenie ma też optymalizacja instalacji np. wybór właściwego kotła czy dobrych grzejników. Osoba wybierająca tradycyjne paliwo, musi zainteresować się jego jakością. Cecha ta wpływa na wydajność opału. Znaczenie ma i wielkość budynku. Na to właściwie nie ma wpływu, chyba że ktoś rezygnuje z ogrzewania całego obiektu. Inne czynniki można modyfikować. Na koszty ogrzewania wpływa:
- rodzaj paliwa,
- poziom izolacji budynku,
- wydajność pieca i całej instalacji,
- jakość opału.
Sposób ogrzewania a środowisko naturalne
To zagadnienie ma coraz większe znaczenie. I wielu ludzi zastanawiając się nad sposobem ogrzewania, myśli i o jego wpływie na środowisko. Przy ogrzewaniu węglem istotny jest rodzaj pieca. Pompa ciepła to ekologiczny wybór. Ogrzewanie olejem opałowym także jest wyborem dobrym dla środowiska. Piece na olej nie emitują toksycznych substancji do środowiska naturalnego.
Osoba wybierająca sposób na ciepło w budynku, powinna dobrze poznać każdą z opcji, które ją zainteresują. To pozwala wybrać którąś z możliwości i upewnić się, że jest właściwa. Wybór będzie zależał od priorytetów i od różnych czynników obiektywnych. Te czynniki to np. dostęp do przyłącza gazowego, wielkość budynku. Ktoś, kto wybierze olej opałowy czy cokolwiek innego, chciałby zadbać o obniżenie rachunków za energię. Dobra znajomość wybranej instalacji grzewczej to ułatwia. Daje odpowiedź np. na pytanie o odpowiedni piec.
Podobne wpisy