5 grudnia 2023

ABC jeździectwa – kantar dla konia

Potrzebujesz kantara? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar to fragment uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc wybrać stosowny kantar? Na jakie jego właściwości warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

Na rynku dostępne są różne warianty kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe i sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej dzięki nim może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większą wygodę dają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które da się ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów lub tresury.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla hanowerów, koni arabskich, holsztyńskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]