19 kwietnia 2024

Akcesoria sportowe – piłki do piłki ręcznej, nożnej i siatkówki

Dowiedz się więcej o piłkach Hummel.

Nie ma wielu sportów, które można praktykować bez konieczności wykorzystania konkretnych akcesoriów. Nawet w niektórych sportach indywidualnych, m.in. tych ze sfery lekkoatletyki i gimnastyki, trzeba zaopatrzyć się w dysk lub tyczkę. Aczkolwiek najpopularniejszym na całym świecie akcesorium sportowym, pojawiającym się w przeróżnych różnych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W poniższym wpisie przedstawiamy charakterystykę trzech piłek sportowych stosowanych w grach kochanych przez naszych rodaków.

Piłki do siatkówki, piłki nożnej oraz ręcznej – charakterystyka

1. Piłka do piłki nożnej to chyba przedmiot, który wypatrzyć można w pokoju każdego nastolatka, a obecnie i niejednej dziewczynki, bowiem o przyszłości powiązanej z tym sportem coraz częściej marzą także kobiety. Waga piłki do “nogi” przeważnie pomiędzy 410 g a 450 g, a jej obwód powinien oscylować w przedziale 68-70 centymetrów. Niegdyś takie piłki sporządzano z prawdziwej skóry, w XXI w. stosowana do tego jest głównie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno zwano “biedronką” ze względu na charakterystyczne czarne łatki, które musiały być czytelne w dwukolorowych odbiornikach telewizyjnych. Współcześnie piłki do „nogi” sprzedawane są w tysiącach fantazyjnych wzorów i kolorów, a wszystkie rozpoznawalne turnieje futbolowe ma własny unikalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest trochę mniejsza niż ta do „nogi”, ponieważ jej obwód ma między 65 a 67 cm. Jest od niej aczkolwiek prawie dwukrotnie lżejsza – waży około 260-280 g. W środku mieści się pęcherz z lateksu, a między nim a powierzchnią ze skóry (także zwykle wykonaną ze skóry syntetycznej) znajduje się powłoka z nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji beach (do siatkówki plażowej) oraz indoor (do siatkówki halowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z przedstawionych tu piłek, ale co istotne jej ciężar i rozmiary są dostosowywane zależnie od tego, kto jej używa. Inny obwód mają więc piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych wymiarach produkowany jest dla trenujących dzieci. Skutkiem tego obwód piłek dla piłkarzy ręcznych to między 46 do 60 cm, a ich ciężar – od 260 aż do 475 g. Dętka tych piłek powinna być nadzwyczaj wytrzymała, zatem zwykle sporządzana jest z lateksu. Warstwa zewnętrzna z kolei powinna zapewniać dobrą przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport tylko amatorsko, czy jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami, warto kupować sprzęt wysokiej jakości. Zagwarantuje to nie tylko większy komfort w czasie gry – dobra piłka bez wątpienia posłuży również zdecydowanie dłużej.

Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]