22 marca 2023

Hobby obok głównego nurtu – banknoty kolekcjonerskie

Jeśli chcesz zamówić banknoty kolekcjonerskie, koniecznie wejdź na https://goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Kiedy mówimy o kolekcjonowaniu przedmiotów, jednym z pierwszych skojarzeń obok zbierania znaczków oraz orderów jest kolekcjonowanie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się zbieracze. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych kwitów bankowych.

Banknoty – od wieków imponują doskonałym wzornictwem

Pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały nie na terenie Europy, ale w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w swojej funkcji najbardziej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu podczas rządów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują współcześnie ukształtowały się natomiast między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla handlarzy, bo dzięki nim mogli transportować towaru na dalekie dystanse bez dodatkowego ciężaru w formie monet. Obywatele Europy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z relacji legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat ten sposób płatności zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, jako że nie tylko posiadają one walory historyczne, ale też artystyczną – od stuleci przecież budzą uznanie finezyjnym designem.

Banknoty kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego – co upamiętniają?

Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak kolekcjonerzy monet, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe z różnych państw świata. Są one całkiem łatwo dostępne, chociaż koszt ich kupna bywa ogromny – wszystko zależne jest od roku ich wycofania z obiegu oraz kondycji. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w limitowanym nakładzie, z reguły w związku z upamiętnieniem wybitnych osobistości ze świata kultury, nauki oraz polityki lub ważnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 100-lecie działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł) czy 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nominał 20 zł). Co interesujące, poza zdumiewającą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi znaki widoczne pod ultrafioletem, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i elementy wypukłe dla osób niewidomych.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]