26 lutego 2024
toczek jeździecki, kaski jeździeckie, toczek do jazdy konnej

Kask czy toczek do jazdy konnej. Które wybrać do jazdy wyczynowej?

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie zagrożenie upadkami jest wyjątkowo duże. A te, przez znaczną prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę groźne. Na uszkodzenia podatna jest przede wszystkim głowa jeźdźca, która obligatoryjnie winna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla miłośników jeździectwa można kupić dwa rodzaje zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych produktów?

Toczek czy kask do jazdy konnej? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest zwykle wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednak tak dobrej protekcji jak kask, dlatego polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który ma atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask winien posiadać odpowiednie certyfikaty, jak również być idealnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja bądź pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask jeździecki nie powinno się też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszym mieście nie dostaniemy odpowiedniego modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]