26 lutego 2024
łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]