26 lutego 2024

Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Chcesz kupić rynnę plastikową? Skieruj się na tę stronę.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV czy plastikowe – co kupić?

W asortymencie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – głównie z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien warto więc przedyskutować z fachowcem.

Nasza lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08