19 kwietnia 2024

Zastosowania tablic kredowych kiedyś i współcześnie

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy ma 13, 40 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć także inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na początku należy zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, gdyż sporządzano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, stąd dobrze jest montować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są powoli zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Jak można użyć tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to także doskonały dodatek dekoracyjny w domu. Świetnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to koszt maksymalnie 5-10 złotych, a wystarcza na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z planem prac domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.