19 kwietnia 2024

Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing niewątpliwie jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego duże atuty powodują, iż leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym zmniejszenie wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż w naszym kraju ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje również to, iż umożliwia on uzyskanie potrzebnych do działalności firmy dóbr bez konieczności ich nabycia. Na czym dokładnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?

Na jakich zasadach opiera się leasing?

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od wynajmu, ale w Polsce są to określenia odmienne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej bywają auta, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa albo sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu umowy wypożyczone dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, który zwykle zbywa je w atrakcyjnej cenie.

Specjalista wskaże najlepszy leasing

W ostatnich latach w naszym kraju dostępnych jest mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, że trudno znaleźć wśród nich tę najlepszą – niezbędne do tego są właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je posiada, wybierając leasing, najlepiej zrobimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed znalezieniem oferty dobrze więc udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań i zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.