5 grudnia 2023
złota moneta bulionowa, złoto bulionowe

Chcesz inwestować w kruszce? Rozważ zakup złotych monet bulionowych

Ludzie, którzy zdecydowali się inwestować w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie gromadzić biżuterię inwestycyjną. Inną metodą jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Co określa aktualną cenę złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane celem inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących rocznic, toteż ich awers czy rewers niezmiernie z rzadka ulega zmianie. Zazwyczaj złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie tylko datą bicia. Wypada zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza próba oraz ciężar użytego do ich wybicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, a ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, lecz mennice wypuszczają też monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe bite są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, a więc .999, ale np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand wybijane są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego złota, które zużyto do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wymienione wcześniej Krugerrandy, chińską Pandę czy kanadyjski Liść Klonowy.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]