19 kwietnia 2024

Frank szwajcarski – najpiękniejsza waluta świata

Porządna porcja wiedzy o kursie franka szwajcarskiego. Przeczytaj koniecznie!

O franku większość Polaków nie wie zbyt dużo, generalnie tylko to, że to waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło w przeszłości kredyty hipoteczne, które dziś ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z najbardziej urzekających walut świata

Jak wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, dolar amerykański i jen, frank szwajcarski jest uważany za jedną z kluczowych walut współczesnego świata. Ale nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio były wybijane w poszczególnych kantonach. Przez prawie dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niezwykłą stabilnością, unikając między innymi destabilizacji w okresach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doznaliśmy w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej urzekających walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych wyróżniają się bajecznymi barwami i rzadką pionową orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru kultury (np. Alberto Giacomettiego, Le Corbusiera czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak zwykle bywa – wizerunki wojskowych, ministrów czy monarchów. Natomiast tematem najnowszej, dziewiątej serii banknotów są kula ziemska, nauka i natura.

Kantor online – tu poznasz bieżący kurs franka

Frank szwajcarski ciągle cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego kurs śledzą też uważnie osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. Żeby poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, polecamy wchodzić na stronę kantorów online, gdzie kurs franka odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. Tu można także przejrzeć wahania wartości waluty w wskazanym roku. Jest to funkcja użyteczna dla inwestorów planujących swoje następne kroki, jak również dla frankowiczów czekających na najlepszy moment, by wymienić złotówki na franki przed uregulowaniem kolejnej raty pożyczki.