Wszystko, czego należy dowiedzieć się o Krajowym Systemie e-Faktur, odnajdziesz na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie przedsiębiorcy na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji opisanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele powie osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest całkowicie klarowny. Fakt, że faktury mają jednakową strukturę sprawia, że bez względu na to których aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur udostępnionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (system przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT i nie są zobowiązani przekazywać pliku JPK_FA. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznego oprogramowania do księgowania, ale trzeba dokonać jego integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Pralka nie odprowadza wody – sprawdź przyczynę
Nalewka jeżynowa – przepisy i właściwości
Konwerter wyciągów MT940 – kiedy i dlaczego się go używa?