19 kwietnia 2024

Monety bulionowe – srebro coraz popularniejszą opcją inwestycyjną

Potrzebujesz srebrnych monet? Kliknij tu.

Monety bulionowe, zwane też monetami lokacyjnymi, to dodatkowa opcja dla osób chcących lokować swoje pieniądze w metale szlachetne. Oczywiście, najpopularniejszym kruszcem także w tym typie inwestycji jest złoto, jednak w ostatnich latach coraz więcej państw wybija srebrne monety bulionowe, które błyskawicznie zyskały sobie nowych sympatyków, przede wszystkim wśród inwestorów z nieco mniej majętnym portfelem.

Monety bulionowe – srebro jako rozsądna propozycja dla inwestorów

Można powiedzieć, że monety bulionowe ze srebra są właściwie nowością inwestycyjną. Wytwarzane są przez mennice kilku państw, i to raptem od lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku (pojawiły się z początku w Chinach, w Kanadzie oraz w Meksyku). Chociaż znane są inwestorom już od prawie pół wieku, ich oferta nie jest wciąż tak duża jak podobnych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednakże dobrym wyborem dla osób chcących zdywersyfikować swoje oszczędności, a które obawiają się inwestować w odpowiednio kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na inwestycje w złoto czy też platynę. Czemu monety bulionowe uważa się za pewniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Koszt nabycia monet kolekcjonerskich w momencie wprowadzeniu na rynek zawsze dostrzegalnie przekracza cenę metalu szlachetnego, z którego powstały. Przyczynia się do tego głównie całościowy koszt wybicia numizmatu (m.in. stworzenie przez grafika indywidualnego projektu oraz wykonanie precyzyjnych matryc). Istotne jest również to, że monety kolekcjonerskie sprzedawane są w limitowanej liczbie sztuk, co od razu zwiększa na nie popyt. Nie oznacza to aczkolwiek, iż z roku na rok ich wartość będzie sukcesywnie wzrastać! Trzeba mieć świadomość, iż tak jak w przypadku jakiegokolwiek przedmiotu kolekcjonerskiego, monety takie są warte tyle, za ile pragnie je kupić przyszły nabywca. Tymczasem srebrne monety bulionowe nie mają wymiaru numizmatycznego (nie posiadają ograniczonego rocznego nakładu, a ich wygląd modyfikowany jest niesłychanie rzadko), dlatego ich wartość stricte powiązana jest z wartością rynkową srebra.

Srebro bulionowe – jakie monety zamówimy w rodzimych sklepach?

Srebro jest najtańszym metalem szlachetnym, z tej przyczyny monety lokacyjne z tego kruszcu z rzadka wybijane są w wadze mniejszej niż 31,1 g, a więc 1 oz. I pomimo, że nominał 1 uncji i próba srebra .999 to generalnie norma dla tych monet, u resellerów kupimy też monety o ciężarze 3 oz, 10 oz czy 0,5 kg. W rodzimych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez trudu zamówimy rozpoznawalne na każdym krańcu globu australijskie Kangury, Britannię z Wielkiej Brytanii czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieszablonowym nominale 1,5 euro.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]