19 kwietnia 2024

Monety okolicznościowe – co emituje Mennica Polska

Więcej informacji o monetach kolekcjonerskich.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale również obiekt westchnień kolekcjonerów na całym świecie. Numizmatyka, stanowiąca pierwotnie dyscypliną nauki badającą monety, medale a później także papierowe banknoty, z wolna przekształciła się w popularne hobby. Wielu hobbystów widzi natomiast zbieranie monet jako pomysł na inwestycję środków pieniężnych w przedmioty, mogące z czasem dać zadowalające profity. Odpowiednio korzystają z tego mennice z różnych krajów świata, corocznie emitujące tysiące oszałamiających srebrnych i złotych monet numizmatycznych.

Numizmat jako zyskowna inwestycja – srebrne i złote monety okolicznościowe

Bodźców, dla których ludzie gromadzą monety i banknoty jest sporo. Jedni skupiają się na numizmatach emitowanych w związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin czy też śmierci uznanej osobistości ze świata nauki albo polityki lub pamiętnego wydarzenia historycznego. Drudzy zachwycają się środkami płatniczymi, toteż kolekcjonują pieniądze przeróżnych krajów. Pozostali poszukują monet, których rewers posiada określony motyw, przykładowo związany z ptakami lub zabytkami świata. Jest natomiast grupa hobbystów, która nie zbiera numizmatów emitowanych w bardzo dużych nakładach z mosiądzu, miedzi oraz niklu, a która poszukuje monet okolicznościowych z kruszców szlachetnych, najczęściej ze złota oraz srebra. Naturalnie, tego rodzaju numizmaty już pierwszym dniu sprzedaży są wielokrotnie droższe aniżeli normalne monety kolekcjonerskie, lecz powinno się mieć na uwadze, że ich nabycie bywa korzystną inwestycją. Z czasem cena złotych oraz srebrnych numizmatów często zauważalnie wzrasta, nie tylko ze względu na ograniczaną liczbę danego wzoru, ale dodatkowo z powodu realnego wzrostu wartości kruszcu, którego zostały one wyprodukowane.

Monety okolicznościowe z Polski

Pasjonaci koncentrujący się wyłącznie na numizmatach produkowanych w Polsce nie będą utyskiwać na niedobór atrakcyjnych okazów do kolekcjonowania. Raptem w minionych parunastu latach Mennica Polska wyemitowała takie monety jak np. seria Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkami m.in. Jerzego Wasowskiego i Agnieszki Osieckiej czy 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Większa część monet numizmatów wybijanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich koszt, zależnie od daty emisji, nakładu i wagi, oscyluje w przedziale od 100 do nawet 350 złotych. Srebrne i złote monety zamknięte są zwykle w kapslu lub sprzedawane w kasetce razem z certyfikatem.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]