26 lutego 2024

System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, że właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów sprawnego działania międzynarodowej bankowości.

System bankowy SWIFT – usprawnia wykonanie płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA i SORBNET.Na całym świecie działają także przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego państwa.

Co jest wobec tego największym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]