26 lutego 2024

Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Zamów badania psychologiczne kierowców Bielsko na http://www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia cech psychologicznych jednostki, które potrzebne są do wykonywania określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie należy się bać. Całość badań składa się z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Określają między innymi ekstra- oraz introwersję, neurotyzm i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista sięga po aparat krzyżowy, stereometr, miernik czasu reakcji, wirometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny jedynie pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1, D1+E, D i D+E. Przechodzić muszą je również osoby, które chcą wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Warto dodać, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Należy poddać się im jedynie raz.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]