19 kwietnia 2024

Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Na www.bielskobadania.pl zamówisz badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – potrzebne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają umiejętność koncentracji

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Drugim etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do badań wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]