23 lutego 2024

Cena druku 3D – od czego zależy?

Kliknij tu po więcej szczegółów o drukowanie 3D cennik.

Dostępność zlecenia wydruku 3D każdej makiety, projektu oraz elementów z tworzyw sztucznych znacznie obniża wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest ciągła produkcja, zazwyczaj decyduje się ona na zakup profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je fachowców. Tymczasem jeżeli konieczność opracowania modelu 3D jest doraźna albo w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niewielkim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie planowania projektu pojawia się zwykle pytanie: jak obliczyć koszt druku 3D?

Koszt druku 3D – bez bez plików w formacie STEP i STL zapłacisz więcej

Na końcowy koszt wydruku 3D oddziałuje kilka elementów. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik w odpowiednim formacie (STEP bądź STL), dzięki któremu można wstępnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. Częstokroć zlecający przygotowuje tylko prototyp lub rysunek projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z uwagi na potrzebę przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego przedmiotu z użyciem skanera 3D, ewentualnie przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Następne czynniki mocno wpływające na ostateczną cenę wydruku to, oczywiście, dobór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk będzie miał całkowite czy częściowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (np. wygładzenia czy gwintowania).

Jak skalkulować cenę druku 3D?

Nie można właściwie wyliczyć kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z wykonawcą, któremu zamierzamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu warto wysłać jej plik do ewaluacji lub, jeśli go nie posiadamy, wypełnić kwestionariusz i wnikliwie zaprezentować specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Eksperci CADXPERT służą także wsparciem odnośnie wyboru tworzywa i technologii druku.

Nasza lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]