3 października 2023

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie sposoby terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.