19 kwietnia 2024

Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania kierowców Bielsko Biała, wejdź na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i autobusów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]