W tym miejscu dowiesz się, kto oferuje badania wysokościowe Kęty.
Pracownicy wysokościowi pełnią swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, wprowadzono konieczność poddawania się drobiazgowym testom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?
Badania wysokościowe – dla osób pracujących na pomostach, słupach i kominach
Definicję pracy na wysokości określa Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na masztach, podestach, drabinach itd. Specjalistyczne testy pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku chorób błędnika, padaczki lub wad wzroku. Dopełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.
Badania wysokościowe – termin ważności
Badania do pracy na wysokości należy przeprowadzać co 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je systematycznie co roku. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest niedowidzenie, konieczność noszenia okularów, jak również choroby narządów ruchu i padaczka. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy suwnic, ciężkich maszyn drogowych czy pracownicy obsługujący linie napowietrzne.
Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]
Podobne wpisy
Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko
Utylizacja śmieci wielkogabarytowych – jak postępować?
Kiedy wykonuje się badania wysokościowe