26 lutego 2024

Malware i wirus na stronie internetowej – o usuwaniu infekcji WP

WordPress złośliwe oprogramowanie. Zdobądź więcej informacji.

WordPress stał się w minionych latach tak modnym systemem zarządzania treścią, że ilość stron oraz sklepów działających z jego wykorzystaniem liczy się już w milionach. Powszechność korzystania z tego CMS-a powoduje, iż strony oparte na WordPressie są atrakcyjnym celem ataków cyberprzestępców. W sytuacji zainfekowania witryny, nieodzowne jest czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Po czym zidentyfikować zawirusowanego WordPressa?

Logowanie na witrynę jest zablokowane? Grafiki zostały podmienione bez Twojej wiedzy? Na witrynie znalazłeś przekierowania do obcych Ci portali? A może ze strony internetowej rozsyłany jest spam? To tylko parę z potencjalnych objawów alarmujących o zainfekowaniu strony. W takiej sytuacji nieodzowne jest ekspresowa reakcja, żeby usunąć źródło infekcji i przywrócić stronę internetową do właściwego funkcjonowania. Usuwanie malware z WordPressa częstokroć przekracza wiedzę osób, które codziennie zajmują się tylko projektowaniem sklepów oraz stron na tym CMS-ie, zatem czyszczenie WordPressa ze szkodliwych wtyczek albo po atakach hakerskich najlepiej powierzyć specom od tego rodzaju zadań.

Usuwanie malware ze strony internetowej – skrupulatny przegląd plików oraz baz danych strony

Profesjonaliści zajmujący się czyszczeniem malware ze stron tworzonych na WordPressie w ramach swoich czynności naprawczych przeprowadzają dokładne sprawdzenie baz danych oraz plików strony. Badają kod użytych na stronie wtyczek oraz motywów, jak również pliki wp-config oraz htaccess. W toku czyszczenia zawirusowanego WordPressa wdrażane są na stronie dodatkowe zabezpieczenia, minimalizujące niebezpieczeństwo ponownej ataków. Jeżeli trwające dłuższy okres czasu zawirusowanie było powodem dodania strony do spisu wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z CMS-a eksperci podejmują również niezbędne kroki w celu wykreślenia jej z tego rodzaju “czarnych list”. Eliminacja wszelkich następstw cyberataku nie daje pewności, iż podobny przypadek nie zdarzy się w przyszłości, stąd ważne jest cykliczne aktualizowanie systemu zarządzania treścią i stosowanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]