26 lutego 2024
panele drewniane, panele podłogowe

Montaż podłóg drewnianych – o czym trzeba pamiętać?

Panele podłogowe wyglądają równie dobrze, co drewniane podłogi, a kosztują dużo mniej. Niskie ceny to nie jedyna z dobrych stron paneli podłogowych – ich montaż zajmuje naprawdę kilka chwil, a wszyscy poradzimy sobie z tym zadaniem bez pomocy profesjonalistów. Jak więc zamontować panele podłogowe?

Przygotuj podłoże pod panele podłogowe

Panele podłogowe należy montować na niezbyt wilgotnym gruncie – zawartość wody nie może przekroczyć 3%. Nie wolno zapominać także o właściwej izolacji – najlepiej sprawdzi się tu folia PE o grubości przynajmniej dwóch dziesiątych milimetra i wełna kamienna. Po powrocie ze sklepu nie odpakowuj paneli – trzeba poczekać kilka dni – dzięki temu dobrze wyschną. Panele i narzędzia już na swoim miejscu?

Układanie paneli podłogowych

Teraz najbardziej istotna rada – panele podłogowe najlepiej układać zaczynając od rogu pokoju. Zanim je zamontujesz, dokładnie obejrzyj każdy z nich i zwróć uwagę na ewentualne wady fabryczne, gdyż później trudniej będzie je reklamować. Nie zapominaj o temperaturze podłoża – absolutnie minimum to piętnaście stopni Celsjusza. Pamiętaj, by montować je wertykalnie względem okna, a w niezbyt szerokich pomieszczeniach – zgodnie z orientacją ścian. Połączysz je za pomocą specjalnych klipsów – to bezawaryjne i nadzwyczaj proste rozwiązanie.

Dylatacje, czyli pozwól panelom podłogowym pracować

Tak, jak wszystkie wyroby z drewna, panele podłogowe reagują na skoki ciepła w domu. Pamiętaj zatem o szczelinach dylatacyjnych o szerokości przynajmniej jednego centymetra – będą mniej zauważalne, jeśli wykorzystasz listwy podłogowe.

Nasza lokalizacja:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]