19 kwietnia 2024

Łatwe sposoby na poprawę zdrowia, które możesz zastosować już dziś

Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie, ale brakuje Ci czasu na wprowadzanie dużych zmian w stylu życia, to sprawdź nasze pomysły, które wymagają jedynie minimalnego zaangażowania. Lepsze samopoczucie gwarantowane!

Kontroluj swoją wagę. Jak często się ważyć?

Stawanie na wagę raz na kilka miesięcy nie ma nic wspólnego z dobrym humorem. Jeśli z miesiąca na miesiąc Twoje wyniki są coraz gorsze, to łatwo jest się zdemotywować. Wchodzenie na wagę powinno być jak mycie zębów, czyli powinniśmy robić to każdego dnia. Dzięki temu z łatwością można monitorować postępy codziennych nawyków i w oparciu o nie wprowadzać zmiany, np. zjedzenie mniejszej, bardziej lekkostrawnej kolacji, zrezygnowanie ze słodyczy lub wprowadzenie regularnych treningów. Kontrola wagi to również dobry wskaźnik naszego stanu zdrowia. Jeśli zauważysz, że maleje lub wzrasta w szybkim tempie, to możesz odpowiednio wcześnie zareagować konsultując sprawę z lekarzem.

Wykonaj dzisiaj: ustaw wagę w łazience i korzystaj z niej codziennie, zaraz po przebudzeniu się. Wyniki zapisuj lub skorzystaj z inteligentnej wagi, która zapisze je automatycznie w aplikacji mobilnej.

Warzywa jako przekąska

Intensywny styl życia sprzyja spożywaniu przetworzonego jedzenia w postaci niezdrowych przekąsek. Warto zastąpić je równie łatwo dostępnymi warzywami. Ich regularne spożywanie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na większość chorób cywilizacyjnych, a także przyczynia się do obniżenia spożycia kalorii, co skutkuje łatwiejszym utrzymaniem prawidłowej wagi. Warzywa mają niską zawartość tłuszczu i kalorii, są bogate w błonnik i nasycają Cię o wiele szybciej niż niezdrowe jedzenie.

Wykonaj dzisiaj: poszukaj w internecie pomysłów na przygotowanie warzyw w formie szybkich przekąsek.

Wybierz się na codzienny spacer

Regularne spacery pozwalają organizmowi wyciszyć się, a wzrok i kręgosłup mogą odpocząć od pracy siedzącej, która wykonywana każdego dnia przez wiele godzin, wpływa na nie negatywnie. Dzięki spacerom, zyskujesz kontakt z naturą – oddychasz świeżym powietrzem, umożliwiasz skórze kontakt z naturalnym światłem słonecznym, a Twoje oczy spoglądają na otaczającą, zieloną naturę. Taki kontakt ze środowiskiem naturalnym wpłynie na Twój lepszy humor i motywację na resztę dnia!

Wykonaj dzisiaj: Na swój smartfon pobierz aplikację, która liczy dzienną liczbę przebytych kroków. Regularnie spaceruj i staraj się codziennie wykonywać od 5000 do 8000 kroków – to oficjalna rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Nie korzystaj z telefonu przed snem

Dziś rozrywka to przede wszystkim korzystanie z ekranu smartfona, laptopa lub telewizora. Po dniu ciężkiej pracy i obowiązków domowych, wolnym czasem cieszymy się przede wszystkim przed snem. Niestety, ekrany urządzeń elektronicznych emitują niebieskie światło, które negatywnie wpływa na zasypianie, jakość snu i samopoczucie w kolejnym dniu. W efekcie tego, problemy ze snem, przemęczenie i migreny w ciągu dnia stają się coraz częstszą przypadłością w XXI wieku.

Więcej o szkodliwości światła niebieskiego przeczytasz w naszym artykule: “Co to jest światło niebieskie i jak się przed nim chronić?”.

Wykonaj dzisiaj: Nie korzystaj z żadnych urządzeń elektronicznych przez godzinę przed snem. Nie zabieraj telefonu do sypialni, kup sobie tradycyjny budzik. Wszystko to po to, aby sprawdzanie powiadomień i mediów społecznościowym nie było Twoją pierwszą czynnością, którą robisz po przebudzeniu się.

8 godzin snu – dlaczego to takie ważne?

Sen to czas na oczyszczenie organizmu i zregenerowanie sił potrzebnych na nadchodzący dzień. Utrzymanie zdrowego harmonogramu snu poprzez chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze każdego dnia może pomóc Ci poczuć się bardziej wypoczętym i poprawić nastrój. Według National Sleep Foundation, przeciętny dorosły człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu na dobę.

Wykonaj dzisiaj: ustal stałe godziny, w których kładziesz się spać i wstajesz. Staraj się, aby Twój sen w nocy trwał 8 godzin.

Regularne badania – wykonuj je minimum raz w roku

Każdego roku musisz obowiązkowo wykonać przegląd samochodu. Dzięki temu dowiesz się o drobnych usterkach, zyskasz pewność, że Twój samochód jest bezpieczny, a także odpowiednio wcześnie zidentyfikujesz ewentualne problemy, których wyeliminowanie na tym etapie uchroni pojazd przed poważnymi i kosztownymi awariami w przyszłości. Takie podejście warto zastosować również w kwestii zdrowia. Regularnie wykonuj “przeglądy”, które pozwolą Ci monitorować stan zdrowia i odpowiednio wcześnie zidentyfikować ewentualne problemy. Zadbaj o swoje zdrowie nie tylko wtedy, gdy coś Ci dolega.

Wykonaj dzisiaj: umów się na wizytę do lekarza rodzinnego i poproś o skierowanie na badania profilaktyczne.

Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe?

Powszechnie wiadomo, że rośliny pomagają w oczyszczaniu powietrza, ale czy wiesz, że mogą również wyostrzyć koncentrację i usprawnić pracę? Badanie przeprowadzone w Royal College of Agriculture w Anglii wykazało, że uczniowie, którzy odbywali lekcje w klasach z roślinami, byli bardziej uważni niż ci bez nich.

Wykonaj dzisiaj: wybierz się do sklepu i kup rośliny doniczkowe do domu.

Wykonuj ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające warto wykonywać codziennie, a najlepiej zaczynać od nich dzień. W ten sposób zwiększa się przepływ krwi w całym ciele, co pozwala mózgowi dotlenić się, przez co poczujesz się lepiej. Rozciąganie pozwala uspokoić umysł, uwolnić napięcie i zwiększyć energię.

Wykonaj dzisiaj: sprawdź podstawowe ćwiczenia rozciągające i zacznij od nich kolejny dzień.

Skup się na oddychaniu. Jak ćwiczyć oddech?

Kontrolowane oddychanie to czynność, którą możesz wykonywać bez względu na to, gdzie jesteś, i która może mieć niemal natychmiastowy wpływ na Twój nastrój. Głębokie oddychanie pomaga w dostarczaniu tlenu do organizmu i wypłukiwaniu dwutlenku węgla. Oddychanie może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i tętna oraz pomóc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.

Wykonaj dzisiaj: pobierz aplikację na smartfon, która nauczy Cię kontrolowania oddechu i podstaw medytacji – np. Headspace. Nawet jeśli nie będziesz w stanie wdrożyć za jednym razem wszystkich powyższych wskazówek, to wykorzystanie nawet jednego powyższego pomysłu i tak będzie świetnym krokiem w kierunku zdrowszego trybu życia i dnia spędzonego z lepszym humorem.

Źródło tekstu: https://revelare.pl/zdrowie/latwe-sposoby-na-poprawe-zdrowia-ktore-mozesz-zastosowac-juz-dzis/